Spørg Ung Revers
Hvordan håndterer man situationer med alkoholmisbrugere og kan man sørge for at det sker færre gange?
Jeg bor sammen med min far, som har et alkoholproblem. Han er normalt et velfungerende menneske, men han har en dårlig vane med at skulle have et glas vin (eller flere, hvor mange vides ikke) om aftenen efter arbejde. Han blir i mine øjne super irriterende og jeg kan slet ik holde ud at skulle være sammen med ham, han gør som sådan ikke noget udover at blive en smule barnlig, sjusket og tale/gå som fulde mennesker nu gør, men jeg kan bare slet ik håndtere det. Problemet er at jeg er mega bange for at såre ham hver gang jeg siger jeg ikke gider se en film eller lave noget andet med ham fordi han har drukket. Og jeg savner egentlig også noget hjælp til hvordan jeg bedst kan hjælpe ham. Jeg vil super gerne kunne have et forhold til min far, jeg synes bare at alkoholen sætter en stopper for det, og han lytter ikke når jeg siger det til ham. Så mit spørgsmål er vel egentlig, hvad skal jeg gøre i denne situation?
Svar fra Ung Revers
Hej du,
Tusind tak for din henvendelse! Du har gjort det helt rigtige ved at henvende dig til Ung Revers, som er et sted hvor vi hjælper rigtig mange børn og unge i din situation – og jeg er helt sikker på, at vi også kan hjælpe dig!
Du har skrevet et meget fint brev, hvor det er tydeligt at høre, at du holder meget af din far og er rigtig ked af at han drikker for meget. Jeg kan godt forstå, at du ikke har lyst til at se film med din far og gøre de ting, som I plejer, når han har drukket. Det ville jo lidt være som at sige til ham at alt er fint, og at I hygger jer sammen. Og alt er ikke fint – jeg kan høre at du er meget vred på ham. At du er såret over at han drikker, og at den ædru og nærværende far dermed forsvinder. Du kommer til at stå tilbage med en far, der som du skriver, virker barnlig. Det er rigtig utrygt at opleve et voksent menneske sådan. Din far lægger sikkert ikke mærke til at han forandrer sig når han drikker, men det er tydeligt at du mærker det, og at det gør dig vred, ked af det og måske og så bange. Det er meget forståeligt og helt normalt. Sådan vil de fleste hvis ikke alle reagere.
Du skriver at du er bange for at såre ham, når du har brug for at sige fra. Det kan jeg godt forstå. Men det lyder som om, at han også sårer dig, når han vælger at drikke. Det er naturligt at sige fra over for ubehagelige situationer. Husk at det er den fulde far du afviser – ikke den ædru, som du godt kan lide. Og det er vigtigt at du lytter til din egne grænser. Hvis du mærker, at noget er ubehageligt for dig, så skal du ikke gøre det.
Jeg kan høre at du føler et stort ansvar for at hjælpe din far. Du spørger til hvordan du bedst kan hjælpe ham. Til det vil jeg svare at du fx hjælper ham ved at holde fast i din irritation. Dermed viser du, at du ikke synes det er okay, at han drikker, og at det går ud over jeres relation. Når det er sagt, så kan du ikke hjælpe din far med at stoppe med at drikke. Det er alt for stor en opgave for dig. Din far har brug for at erkende, at han har et problem, der går ud over ham selv og hans relation til dig. Han har brug for professionel hjælp til at få det bedre. Det er kun ham selv, der kan vælge at tage imod den hjælp.
Jeg synes du er meget modig, fordi du tør sige til din far, at du synes at alkoholen sætter en stopper for at I kan have en relation. Og du kan ikke gøre mere end det du allerede har gjort – nemlig at sige din mening højt. Det er op til ham om han vælger at lytte.
Til dit spørgsmål om hvad du skal gøre, håber jeg, at du vil tage kontakt til Ung Revers, så vi kan hjælpe dig godt videre. Det har store konsekvenser for et barn eller en ung pige som dig at være utryg i sin egen familie.
Du er meget velkommen til at ringe til mig på 61 87 90 51. Ung Revers ligger i mange byer, og sammen kan vi finde ud af, hvilken afdeling der er tættest på hvor du bor. Det kan også være at du bor tættere på en af TUBAs afdelinger. TUBA tilbyder også gratis terapi og rådgivning til børn og unge, som vokser op med rusproblemer i hjemmet.
Jeg ønsker dig alt det bedste og håber at høre fra dig.
Med venlig hilsen Julie fra Ung Revers